Children Diseases بیماری های کودکان
 

به این علت که سیستم ایمنی کودکان کامل نیست و از طرفی بچه‌ها اغلب در محیط‌هایی همچون کلاس‌های درس و اتوبوس مدرسه در مجاورت یکدیگر هستند، انتقال بیماری‌های مسری و واگیردار بین آن‌ها بسیار محتمل است. بیماری‌های واگیردار اغلب از گسترش باکتری‌ها (همچون باکتری ایجادکنندۀ تب مخملک) یا ویروس‌ها (همچون آبله مرغان، سرخک، بیماری دست، پا، دهان و …) ناشی می‌شوند. انتقال بیماری از طریق بزاق یا مخاط دهان به ویژه هنگام سرفه یا عطسه کردن صورت می‌گیرد. همچنین ممکن است بیماری‌های واگیردار از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده و یا حتی به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی منتقل شود، همان طور که در آلودگی توسط حشرات (مانند گال) و یا عفونت قارچی ایجاد می‌شود. بسیاری از بیماری‌های دوران کودکی، پس از ابتلا، منجر به مصونیت مادام‌العمر می‌شوند اما این مسئله همیشه صادق نیست. واکسیناسیون نیز می‌تواند نسبت به برخی بیماری‌ها ایمنی ایجاد کند اما متأسفانه، بسیاری از این بیماری‌ها پیش از آنکه کودک هر گونه علائمی از بیماری را نشان دهد، به شدت مسری هستند و به احتمال زیاد به سایر کودکان منتقل می‌شوند. برخی بیماری‌های شایع در کودکان همراه با علائم بیماری، روش‌های درمان و دیگر اطلاعات در ادامه توضیح داده شده است.

آبله مرغان

علائم و نشانه ها
در این بیماری معمولاً تاول یا لکه‌های قرمز و خارش‌دار در سراسر بدن به وجود می‌آید که به بازوها، ساق‌ها و صورت سرایت می‌کند. این بیماری از نوعی ویروس ناشی شده و معمولاً کودک در دهۀ اول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شود. به عنوان یک قاعده، هر چه سن کودک بالاتر باشد، بیماری سخت‌تر است. پیش از آنکه لکه‌های قرمز ظاهر شوند، کودک تب خفیفی همراه با نشانه‌های شبیه به آنفولانزا خواهد داشت. ممکن است برخی کودکان، علائم اولیه را داشته باشند اما خبری از لکه‌های قرمز نباشد یا تعداد آن‌ها خیلی کم باشد.
درمان
برای درمان علائم از لوسیون کالامین یا آنتی‌هیستامین‌ها استفاده می‌شود. برای کاهش تب نیز داروهای مربوطه تجویز می‌شود. در صورتی که لکه‌های ثانویه آلوده به باکتری باشند، ممکن است مصرف آنتی‌بیوتیک لازم شود. گاهی اوقات در موارد شدید نیز داروهای ضد ویروسی تجویز می‌شوند.
دوره نهفتگی
از در معرض بیماری قرار گرفتن تا بروز علائم بین 10 تا 20 روز طول می‌کشد.
دوره انتقال
آبله مرغان از چند روز پیش از تاول زدن تا زمانی که پوستۀ آخرین تاول جدا شود، به شدت مسری است؛ جدا شدن پوستۀ تاول‌ها حدود یک هفته پس از بروز اولین لکه‌ها شروع می‌شود. در مدت زمان بیماری، کودک باید از حضور در مدرسه، تماس با خانم‌های بارداری که پیش از این به آبله مرغان مبتلا نشده‌اند و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (همچون کسانی که شیمی‌درمانی می‌شوند) اجتناب کند. این بیماری از طریق عفونت موجود در قطرات مخاط یا بزاق حاصل از سرفه یا عطسه کردن و از طریق مایع درون تاول منتقل می‌شود.

سیاه سرفه

علائم و نشانه ها
سیاه‌سرفه یک بیماری باکتریایی است که بر سیستم تنفسی اثر می‌گذارد. مشخصه اصلی این بیماری، تب، ترشحات بینی و سرفه‌های مکرر است که منجر به خس‌خس سینه و احتمالاً استفراغ می‌شود. معمولاً علائم بیماری هنگام شب شدیدتر خواهد شد.
درمان
درمان با آنتی‌بیوتیک معمولاً منجر به درمان کامل می‌شود. تنفس در هوای تازه نیز بسیار مهم است. به علت احتمال استفراغ باید غذای کودک به جای وعده‌های بزرگ و با فاصله زیاد در وعده‌های کوچک و با فاصله کم باشد.
دوره نهفتگی
دورۀ نهفتگی بیماری از 7 روز پس از در معرض قرار گرفتن شروع می‌شود.
دوره انتقال
این بیماری معمولاً در طول هفتۀ اول مسری است، زمانی که کودک هنوز علائم سرماخوردگی را دارد. با وجود اینکه سرفه‌های آزار دهنده می‌توانند به مدت 3 ماه ادامه یابند اما امکان سرایت بیماری بعد از 5 تا 7 هفته از بین می‌رود. در طول این دوره باید کودک را از نوزادان زیر یک سال دور نگه داشت. کودک می‌تواند پس از 5 روز درمان با آنتی‌بیوتیک به مدرسه بازگردد.

بیماری پنجم (اریتم عفونی)

علائم و نشانه ها
این بیماری به علت ابتلا به نوعی ویروس ایجاد می‌شود. در برخی مواقع و در اوایل بیماری، کودک نشانه‌هایی از آنفولانزای خفیف دارد.در نهایت، لکه‌های قرمزی بر روی گونه‌های کودک ایجاد خواهد شد که به مرور بازوها، ران‌ها و باسن را نیز در برمی‌گیرد. این لکه‌ها اغلب محو می‌شوند و این گونه به نظر می‌رسد که کودک سیلی خورده است. به همین دلیل، این بیماری به سندرم «گونه سیلی زده» نیز معروف است. این بیماری حدود 14 روز طول می‌کشد و بیشتر در کودکان 4 تا 12 ساله دیده می‌شود.
درمان
این بیماری یک بیماری نسبتاً خفیف است و خود به خود برطرف می‌گردد.
دوره نهفتگی
فاصله زمانی بین در معرض بیماری قرار گرفتن و بروز علائم، 2 هفته است.
دوره انتقال
به محض اینکه لکه‌ها نمایان شدند، بیماری دیگر قابل انتقال و مسری نیست.
عوارض
زنان باردار باید از تماس با کودکان مبتلا به بیماری پنجم اجتناب کنند به این علت که ممکن است منجر به سقط جنین می‌شود. زنان بارداری که کودک مبتلا به بیماری پنجم دارند باید حتماً به پزشک خود مراجعه کنند.

تب مخملک

علائم و نشانه ها
این بیماری از نوعی باکتری ناشی می‌شود که از طریق ذرات عفونی سرفه و عطسۀ یک فرد مبتلا، منتقل می‌شود. در این بیماری، کودک تب خفیف همراه با گلو درد و صورتی برافروخته خواهد داشت. اغلب لکه‌هایی به رنگ صورتی یا قرمز در ناحیۀ زیر بغل و کشالۀ ران مشاهده می‌شود که به تدریج به نیم تنه و گردن سرایت می‌کند. در این حالت پوست کمی پوسته پوسته شده و زبان صورتی می‌شود که به زبان توت فرنگی نیز معروف است.
درمان
برای درمان این بیماری معمولاً از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود. بسیار مهم است که کودک را در خانه نگه داشت و از تماس او با دیگران اجتناب کرد.
دوره نهفتگی
حدود 3 تا 8 روز بین در معرض بیماری قرار گرفتن تا بروز علائم فاصله است.
دوره انتقال
بیماری تب مخملک در چند روز اول، مسری و واگیردار است اما پس از سه روز درمان با آنتی‌بیوتیک، خطر انتقال بیماری تقریباً رفع می‌شود. اگر بیماری بدون درمان رها شود، بین 10 روز تا 3 هفته قابلیت انتقال دارد. همچنین کودکان باید به مدت 5 روز پس از شروع درمان با آنتی‌بیوتیک از رفتن به مدرسه اجتناب کنند.

بیماری دست، پا و دهان

علائم و نشانه ها
علت این بیماری چند نوع ویروس است که منجر به ایجاد تعداد زیادی لکه و تاول‌های ریز به طور خاص در ناحیۀ دهان و روی دست‌ها و پاهای کودک می‌شود. این بیماری می‌تواند به مدت چند روز منجر به تب بالاتر از 39 درجه شود.
درمان
همانند بسیاری از بیماری‌ها که منجر به تب می‌شوند، بسیار مهم است که در این شرایط کودکان مقدار زیادی مایعات دریافت کنند. همچنین اگر زخم‌های درون دهان شدید باشند، بهتر است غذای کودک را به صورت مایع یا خمیر مانند درآورد.
دوره نهفتگی
حدود 2تا 3 روز بین مبتلا شدن به بیماری و بروز علائم فاصله است.
دوره انتقال
این بیماری تا زمانی که تاول‌ها و لکه‌ها وجود داشته باشند، مسری است. به محض اینکه لکه‌ها ناپدید شوند، کودک می‌تواند به مدرسه بازگردد.